<

Máte problém vyjadriť svoje emócie? Pomôže vám spievanie.

Workshop pod vedením Imke McMurtrie (vľavo) a účastníci Sejf, Lianka a Anka, spievame pieseň VaradoSpievanie je jednou z najlepších terapeutických metód. Tanec a spievanie patrí k našej najprirodzenejšej a najstaršej forme sebavyjadrenia. Pieseň nás môže upokojiť alebo naopak nabiť energiou. Vyjadríme ňou lásku, vďaku, radosť, bolesť, žiaľ, krivdu, strach, hnev, ľútosť… V podstate akúkoľvek emóciu či stav našej duše. Ak spievame skutočne zo srdca, z hĺbky svojej duše a dokážeme sa celkom otvoriť piesni, pomôže nám vyjadriť tú najpravdivejšiu pravdu o nás samých. Nemusí to byť vždy pieseň so slovami. Celkom postačí samotná melódia a akékoľvek slabiky či hlásky. Možno sa vám už stalo, že vám z ničoho nič napadla nejaká melódia či pieseň, ktorá sa vás držala celý deň či aj viac dní. Obvykle ide o melódie a piesne, ktoré sú v spojení s našou dušou, s našim prežívaním. Môžu nás vyliečiť zo žiaľu alebo naopak zlepšiť našu náladu.

Mnoho starých, ľudových, šamanských piesní rozprávajú skutočné, sílné príbehy a pocity. Dokonca aj tie, ktorých slová nemajú žiadny význam. Jednou z nich je aj gruzínska pieseň Varado z oblasti dnešnej Abchádzskej republiky, ktorú som sa naučila na workshope hlasovej koučky Imke McMurtrie. Písala som o ňom v mojom predchádzajúcom článku 4 dôvody prečo navštevujem workshopy. Pri spievaní tejto piesne sme mali všetci účastníci workshopu veľmi silný emocionálny zážitok. Je to pieseň plná neskutočnej ľútosti a žiaľu. Vznikla totiž na základe nasledovného príbehu.

Dvaja bratia vyliezli na skalu vysokej hory. Schyľovalo sa už k večeru, a tak sa chceli vrátiť domov. Jeden z bratov zliezol zo skaly bez problémov, ale ten druhý mal strach. Brat, čo bol dole, sa mu preto začal vysmievať a nadávať mu, aký je neschopný, nemožný a že sa mu nikdy nepodarí zliezť. Slnko zapadalo a brat stále kričal a nadával. Ten druhý však naďalej stál na skale so strachom v očiach, nevediac ako z nej zliezť. Keď nastala noc, brat pod skalou zaspal. Ten druhý na nej stále stál s túžbou zliezť. Bol plný hnevu a nenávisti k svojmu bratovi, ktorý sa mu vysmieval a ponižoval ho. Keď sa mu nad ránom konečne podarilo zdolať skalu, vrhol sa na svojho brata a dobodal ho nožom. Keď sa spamätal a uvedomil si, čo spravil, zaplavila ho nesmierna ľútosť a výčitka. Uvedomil si, že brat ho chcel tými slovami iba vyprovokovať a vybičovať k tomu, aby dokázal zliezť zo skaly. Svoj žiaľ, ľútosť a výčitku vložil do piesnie.

Keď som spievala túto pieseň, cítila som jej posolstvo, prechádzala mnou jej energia a vyplavovala zo mňa moje vlastné výčitky a bôle. Všetci účastníci workshopu sme vtedy plakali. Pieseň nás všetkých spojila našimi srdcami. Ak prestanete myslieť a úplne sa ododvzdáte piesni, necháte ju zo seba a cez seba jednoducho plynúť, pocítite nádherné vnútorné šťastie, úľavu, uvoľnenie a harmóniu. Vtedy zažijete silu prítomného okamihu a aké to je jednoducho byť.

 
Ukážka piesne Varado spievanej účastníkmi worskhopu Rezonancia – ako pracuje hlas pod vedením Imke McMurtrie. 

 

Ak chceš zažiť radosť zo spievania, prihlás sa na hlasový workshop OTVOR SVOJ HLAS alebo do speváckeho zboru Spievanie nás baví.

Zdieľaj článok so svojimi kamarátmi

Registruj sa na svoju 1. bezplatnú skúšku zboru!

Zdokonalíš sa v speve, rozvinieš svoj sluch, zlepšíš si intonáciu a zažiješ veľa radosti. Zbor Anky Repkovej Spievanie nás baví Uložiť

Zavrieť