<

Máte hudobný sluch alebo absolútny hudobný sluch?

Možno ste si niekedy položili otázku, či máte hudobný sluch a možno to aj viete. A je dosť možné, že Vám na túto otázku aj niekto z Vašich blízkych dal odpoveď. Napríklad: “Ty si úplne hluchý, už nikdy nespievaj” a pod. A potom Vás prirovnal k niekomu, kto má dokonca aj absolútny sluch.

Každý má trochu inú predstavu o tom, čo je hudobný sluch a málokto vie, čo je absolútny hudobný sluch. Až sa z toho stal taký mýtus. Chcel by som vám povedať, ako vnímam tieto termíny ja.

Dám Vám otázku.
Dokážete okamžite povedať, že počujete zvuk klaxónu auta, keď na Vás niekto z ničoho nič zatrúbi?
Ak áno, máte absolútny sluch.

Ako ste to dokázali?
Pravdepodobne ste už ako malé dieťa počuli takýto zvuk a niekto z Vašich blízkych Vám povedal, čo počujete. Dokonca by ste ten zvuk dokázali aj s trochou fantázie napodobniť.

V hudbe to funguje rovnako. Ak však aktívne necvičíte, Váš absolútny sluch nie je veľmi rozvinutý.

Okrem absolútneho sluchu je však dôležitejší tzv. relatívny sluch. Poďme sa pozrieť, aký je medzi nimi rozdiel.

Absolútny vs. relatívny sluch

  1. Absolútny sluch je schopnosť rozoznať a pomenovať tón, zvuk alebo súzvuk (všeobecne zvuky) bez toho, aby ste počuli iný zvuk v danej chvíli.
  2. Relatívny sluch je schopnosť rozoznať a pomenovať zvuky na základe iných zvukov v danej chvíli. Ak hovoríme o dvoch tónoch, ich vzdialenosť (výškový rozdiel) v hudbe označujeme ako interval.

Prečo je relatívny sluch v hudbe dôležitejší?

Hudba je spleť tónov v určitom rytme. Viac naraz znejúcich tónov spolu tvoria súzvuk alebo akord.
Z tohto vyplýva jedna podstatná vec a to, že jednotlivé tóny sú vzájomne relatívne. Jeden je bez druhého nepodstatný. V rytme je to podobne. Napr. ak bubeník udrie do bubna, začíname hovoriť o rytme a tempe až vtedy, keď udrie aj druhý a ďalší krát.

Pre speváka, ktorý spieva melódiu skladby nie je vačšinou dôležité, aby spieval tóny jednotlivo, ale je pre neho dôležitejšie poznať:

Cvičením sa tieto vzťahy dostanú do Vášho podvedomia a potom ich dokážete používať “automaticky”.

Ak má spevák dobre vyvynutý absolútny sluch a slabo ten relatívny, tak má problémy, keď sa skladba zahrá v inej tónine (tzn. ak sa skladba obvykle hrá v Am a rozhodnete sa ju hrať v Gm), pretože sa musí všetky tóny melódie preučiť.
Takýto človek má pravdepodobne aj problémy pri improvizácii. Ťažko reaguje na harmonické zmeny, ktoré muzikanti pri improvizácii radi robia.

Spevák s dobre vyvynutým relatívnym sluchom má pravdepodobne len jeden problém a to, že pred tým ako začne spievať, potrebuje počuť tón, od ktorého potom začne spievať. Práve cvičením improvizácie je možné rozvinúť relatívny sluch.

Hudobný sluch

Váš absolútny a relatívny sluch tvorí Váš hudobný sluch. V závislosti od toho ako a koľko cvičíte, sa Vám rozvíja aj hudobný sluch. Niekto ho v priebehu života dokáže veľmi rozvinúť a takým ľudom zvyknú iní hovoriť, že majú absolútny sluch. Samozrejme netreba podceňovať aj gény, ktoré nám určujú, kto sa od akého levelu sluchu odráža.
Ak máte vzťah k hudbe a chcete spievať alebo hrať na hudobnom nástroji, pravdepodobne máte celkom dobré predpoklady rozvíjať Váš hudobný sluch. Pretože, chce to veľa každodenného tréningu. Ak sa porovnávate s výbornými muzikantmi, tak porovnávate aj množstvo úsilia, ktoré vynaložili oni a Vy. Nenechajte sa tým odradiť.

Nenechajte sa odradiť ani ľuďmi, ktorí hovoria, že nemáte hudobný sluch. Ak necvičíte, potom nemôžete čakať, že Vám to pôjde.

Ako cvičiť

Cvičenie hudobného sluchu spočíva vo veľmi častom a pravidelnom opakovaní činností, pri ktorých vnímate zvuky a súzvuky, ktoré počujete a snažíte sa ich zapamätať. Ako? Napr. spojíte si ich s pocitom, ktorý vo Vás konkrétny zvuk vyvoláva.
Je to podobné, ako keď sme chodili do školy a jednoducho sme si opakovali učivo, až kým sme ho nevedeli.
Konkrétnymi cvičeniami sa však budeme zaoberať niekedy nabudúce.

Zdieľaj článok so svojimi kamarátmi

Registruj sa na svoju 1. bezplatnú skúšku zboru!

Zdokonalíš sa v speve, rozvinieš svoj sluch, zlepšíš si intonáciu a zažiješ veľa radosti. Zbor Anky Repkovej Spievanie nás baví Uložiť

Zavrieť