fbpx

Máte hudobný sluch alebo absolútny hudobný sluch?

Možno ste si niekedy položili otázku, či máte hudobný sluch. A je dosť možné, že vám na túto otázku aj niekto z vašich blízkych dal odpoveď. Napríklad: „Ty si úplne hluchý, už nikdy nespievaj“ a pod. A potom Vás prirovnal k niekomu, kto má dokonca aj absolútny sluch. Dúfam, že toto sa vám však nestalo :-).

Každý má trochu inú predstavu o tom, čo je hudobný sluch a málokto vie, čo je absolútny hudobný sluch. Až sa z toho stal taký mýtus. Poďme sa na to pozrieť.

Absolútny sluch

Dám vám otázku.
Dokážete okamžite povedať, že počujete zvuk klaxónu auta, keď na Vás niekto z ničoho nič zatrúbi?
Ak áno, máte absolútny sluch :-).

Ako ste to dokázali?
Pravdepodobne ste už ako malé dieťa počuli takýto zvuk a niekto z Vašich blízkych vám povedal, čo počujete. Dokonca by ste ten zvuk dokázali aj s trochou fantázie napodobniť.

Možno si hovoríte, že to dokáže každý, a že každý predsa nemôže mať absolútny sluch. Máte pravdu.
Absolútny hudobný sluch sa totiž týka len tónov v hudbe. Nie každý, ako malé dieťa, rozoznával tóny :-). Princíp je však rovnaký.

Absolútny hudobný sluch

Absolútny hudobný sluch sa, podľa niektorých výskumov, môže rozvinuť len v rannom detstve. Približne do 2 rokov dieťaťa. Neskôr ho vraj už nie je možne nadobudnúť. Dieťa sa naučí pomenovať jednotlivé hudobné tóny absolútne (podobne ako pomenovať farby), ak je vystavené takému prostrediu, v ktorom má hudba vysoký podiel z toho, čo dieťa počuje. Ideálne, ak je to náročný žáner hudby ako napr. klasická hudba alebo jazz.
Mechanizmus učenia je rovnaký, ako keď sa dieťa učí svoj materinský jazyk. Preto sa o ostatných jazykoch, ktoré sa človek naučí v neskoršom veku, hovorí ako o cudzích.
Existujú však ľudia, ktorí tvrdia, že absolútny sluch sa dá aj naučiť. Podľa štúdii, ktoré som videl (napr. táto), sa mi to nezdá reálne.

Relatívny hudobný sluch

Okrem absolútneho sluchu je však v hudbe dôležitejší tzv. relatívny hudobný sluch. Poďme sa pozrieť, aký je medzi nimi rozdiel:

Absolútny vs. relatívny hudobný sluch

  1. Absolútny hudobný sluch je schopnosť rozoznať a presne pomenovať tón, zvuk alebo súzvuk bez toho, aby ste počuli iný tón v danej chvíli.
  2. Relatívny hudobný sluch je schopnosť rozoznať a pomenovať tóny len na základe iných tónov v danej chvíli. Tento typ sluchu sa dá, ako jediný, počas života rozvíjať.

Hraním na hudobné nástroje rozvíjate svoj relatívny hudobný sluch

Váš absolútny a relatívny sluch tvorí Váš hudobný sluch. V závislosti od toho ako a koľko cvičíte na hudobnom nástroji, sa vám rozvíja aj hudobný sluch. Konkrétne ten relatívny. Niekto ho v priebehu života dokáže veľmi rozvinúť a takým ľudom zvyknú iní hovoriť, že majú absolútny sluch (aj keď ho nemajú).
Ak máte vzťah k hudbe a chcete spievať alebo hrať na hudobnom nástroji, pravdepodobne máte celkom dobré predpoklady rozvíjať Váš hudobný sluch. Pretože, chce to veľa každodenného tréningu. Ak sa porovnávate s výbornými muzikantmi, tak porovnávate aj množstvo úsilia, ktoré vynaložili oni a Vy. Nenechajte sa tým odradiť.

Nenechajte sa odradiť ani ľuďmi, ktorí hovoria, že nemáte hudobný sluch. Ak necvičíte, potom nemôžete čakať, že ho máte.

Ako cvičiť

Rozvíjanie relatívneho hudobného sluchu sa niekedy deje automaticky pri cvičení na hudobnom nástroji. Ale nie vždy. Poďme sa pozrieť, ako na to.

Spoznávanie intervalov

Potrebujete minimálne dva tóny. Prvý bude ten základný (referenčný), druhý ten, ktorý spoznávate. V hudbe hovoríme, že tieto dva tóny tvoria spolu tzv. interval.
Každý interval má určitú charakteristiku, ktorú môžeme vnímať cez emóciu. Sú intervaly, ktoré príjemne lahodia nášmu uchu a sú také, ktoré sú nepríjemné. Na základe emócie sa dokážeme naučiť rozoznať každý interval. Emóciou konkrétne myslíme, či interval vytvára určité napätie alebo znie uvoľnene. Čím bližšie sú od seba tóny vzdialené, tým jednoduchšie sa ich dokážeme naučiť.
Ak ste úplne na začiatku, tak len rozoznávajte, či nasledujúci tón je od referenčného vyšší alebo nižší. Aj to je pre mnohých ľudí veľmi ťažké. Tréningom sa v tom však viete zdokonaliť.

Spoznávanie akordov

Pre rozoznanie akordu potrebujete takisto jeden referenčný tón. Často je to basový alebo tzv. základný tón akordu.
Postupným cvičením váš hudobný sluch dokáže totiž rozoznať a izolovať všetky tóny akordu. Ostatné tóny akordu sa, potom rovnakým spôsobom ako pri spoznávaní intervalov, odvodzujú od základného. Jednoducho váš sluch dokáže okamžite identifikovať intervaly, ktoré sú v akorde prítomné. Dokážete rozoznať akýkoľvek akord, ktorý je zložený z intervalov, ktoré poznáte.

Spievajte

Len tie intervaly, ktoré dokážete zaspievať, sa dokážete aj naučiť. Začnite spievaním intervalov. Najlepšie je totiž rozvíjať sluch mimo nástroja. Kedykoľvek počas dňa. Neskôr si začnete všímať, čo sa deje v hudbe, ktorú budete počúvať. Začnete nachádzať v nej spoznané intervaly.
Potom skúste spievať akordy. Jednotlivo po tónoch.

Trvá to dlho

Učenie sa intervalov a akordov nie je niečo, čo sa udeje rýchlo. Trvá to dlho. Je to postupná cesta, ak hudobník rozvíja svoje vnímanie o nové intervaly a akordy.
Pri učení je dôležité učiť sa aj hudobnú teóriu. Tá vám totiž napovie veľa vo chvíli, kedy si nebudete istý, čo počujete.
Spojením relatívneho hudobného sluchu a hudobnej teórie totiž vzniká hlboká znalosť hudobnej harmónie a melódie.

Prajem vám veľa zábavy na ceste k vášmu lepšiemu hudobnému sluchu.

Daj vedieť o článku aj svojim kamarátom

Rád(a) spievaš? Pridaj sa k nám do zboru!

Zdokonalíš sa v speve, rozvinieš svoj sluch, zlepšíš si intonáciu a zažiješ veľa radosti.

Uložiť

Zavrieť