fbpx

Mám slabý hlas. Čo s tým?

me_screaming____by_montykvirge-d4fp7azDobrá správa je, že hlas sa dá trénovať.
Hlasivky sú totiž ako svaly. Ak ich pravidelne zaťažujeme, naťahujeme, ale aj uvoľňujeme a dodávame im potrebné živiny, sú zdravé a pevné. Rovnako sa treba starať aj o hlasivky.

V tomto článku som zhrnula 7 najčastejších príčin slabého hlasu. Ku každej ti dám aj jednoduché tipy, ako ich odstrániť.

1. Plytké dýchanie

Slabý hlas môže byť spôsobený plytkým dýchaním do hornej časti pľúc. Na to, aby sa hlasivky rozochveli, potrebujú vzduch. Ak ho pri rozprávaní alebo spievaní zadržuješ, začnú za nich pracovať svaly okolo hlasiviek. Okrem slabého hlasu to môže viesť aj k bolestiam v hrdle a to najmä, ak hovoríš alebo spievaš dlhšie.

Riešenie – dychové cvičenie

Riešením bude, ak hlasivkám pošleš vduch až z brucha (bránice). Polož si ruky na spodnú časť hrudného koša. Poriadne sa nadýchni nosom (neskôr ústami) tak, aby sa ti spodná časť rebier roztiahla do strán a dozadu. Ramená by sa ti pri nádychu nemali zdvíhať. Teraz pomaly vydychuj cez otvorené ústa a v duchu si počítaj. Pokús sa vydychovať čo najdlhšie a mať celý čas aktivovanú bránicu.

2. Napäté svaly

Pri rozprávaní alebo spievaní je dôležité, aby si mal uvoľnené hrdlo, ramená, šiju a svaly okolo úst. Stiahnuté hrdlo vedie k priškripnutému, piskľavému hlasu a hlas sa ti môže rýchlo unaviť.

Riešenie – uvoľňovacie cvičenie

Ponaťahuj si krk, otoč hlavu do prava a do ľava, predkloň a zakloň ju, pritiahni pravé ucho k pravému plecu a potom ľavé ucho k ľavému plecu. Ramená si uvoľni krúžením smerom dopredu a dozadu. Rotačným pohybom okolo chrbtice sa otáčaj do strán, ako keby si sa chcel cez rameno pozrieť za seba. Vytras si ruky. A teraz otvor ústa a zívaj. Uvoľníš si tak hrdlo a sánku.

3. Slabá artikulácia

Možno ti k silnému hlasu chýba len poriadne artikulovať. Niekedy stačí lepšie otvoriť ústa a hneď je hlas silnejší. Hlas sa nesie na samohláskach. Pri ich vyslovaní by sa mali otvárať zuby od seba po celej ich dĺžke. Nie teda len vpredu, ale aj vzadu. Ak by si mal zatvorené zuby, hlas by nemal kadiaľ vychádzať von a držal by sa len vnútri.

Riešenie – artikulačné cvičenie

Postav sa pred zrkadlo a povedz: Mám rád ráno ponorené v spánku. Pozoruj, či sa ti zuby pri rozprávaní odďaľujú. Aktívne otváraj sánku smerom dole. Pri samohláske „a“ je sánka najotvorenejšia.

4. Nesprávny postoj

Ak si zhrbený, máš stlačený hrudník a ramená vpredu, nemôžeš sa dobre nadychovať a tým pádom nemáš dostatok energie na vytvorenie hlasu. Rovnako je nesprávne vysúvať pánvu a bradu zatláčať ku krku.

Riešenie – cvičenie na správne držanie tela

Narovnaj sa a vystri chrbát, podsaď pánvu, ramená daj dole, brada s hrudníkom majú tvoriť 90-stupňový uhol. Predstavuj si, ako keby si mal chrbticu od kostrče až po krčnú časť zavesenú na špagáte, ktorý niekto ťahá hore, ako keby si bol bábka.

5. Zriedkavé používanie hlasu

Ak nepoužívaš svoj hlas, máš ho slabý. Je to logické. Čo sa nepoužíva, to zakrnie. Pri tomto bode platí to, čo som spomínala v úvode. Hlasivky sú ako sval, treba ich precvičovať a pravidelne zaťažovať.

Riešenie

Je dôležité, aby si svoj hlas aktívne používal. Ak budeš celé dni ticho alebo potichu rozprávať, tvoj hlas bude ochabovať. Rozprávaj. Skús napríklad na niekoho rozprávať z druhej izby. Keď sa nemáš s kým rozprávať, čítaj si nahlas alebo si spievaj. Ale naplno! Naplň svojim hlasom celú miestnosť.

6. Psychické bloky

Častou príčinou slabého hlasu bývajú aj rôzne psychické bloky. Môže to byť napríklad pocit, že by sme mohli niekoho svojim hlasom vyrušovať. Nemám teraz na mysli situáciu, keď chceš hovoriť ticho z nejakého objektívneho dôvodu, napr. preto že niekto vo vedľajšej izbe spí. Myslím tým skôr to, že len ty máš ten dojem, že by si mal hovoriť ticho, lebo by to MOŽNO niekoho mohlo rušiť. Je to skôr prezlečený strach z toho, aby si ťa náhodou niekto nevšimol, aby si nebol príliš nápadný. Pramení to z nízkeho sebavedomia. Ďalší psychický blok môže napr. pochádzať z detstva, keď ti častokrát hovorili, aby si bol ticho, aby si nebol hlučný.

Riešenie – Zmena myslenia

Pre odstránenie psychických blokov treba pracovať na svojom myslení. Môže ti pomôcť napr. motivačná literatúra, prednášky a pod. V tomto ti však môže byť veľmi nápomocné aj spievanie. Okrem emočného očisťovania sa, budeš zároveň trénovať aj dýchanie a hlas, čo ti pomôže v prípade, ak je príčina tvojho slabého hlasu ako v 5. bode. No a vďaka zvukovým vibráciam si zase pootváraš rezonátory, ktoré majú tiež veľký podieľ na sile hlasu.

7. Zdravotný dôvod

Poslednou príčinou slabého hlasu môže byť nejaký zdravotný dôvod. Poškodené hlasivky, upchaté dutiny a pod. V takom prípade požiadaj o radu lekára. Pokiaľ sa však akútna príčina vylieči, je dobré hlasivky pomaly zaťažovať a precvičovať, aby sa opäť spevnili.

S prvými šiestimi bodmi ti viem pomôcť, a to buď na workshope Otvor svoj hlas, alebo na kurze Prebuď potenciál svojho hlasu.

Ak ti bol článok nápomocný, budem rada, ak ho budeš zdieľať aj so svojimi kamarátmi.

Daj vedieť o článku aj svojim kamarátom

Otvor svoj hlas pomocou online kurzu!

Kurz, ktorý ťa naučí to podstatné, aby tvoj hlas bol zdravý a silný.

Uložiť

Zavrieť